מנגרים

מסור שרשרת


מסור שרשרת

מסור שרשרת הינו מסור עוצמתי במיוחד, המשמש לכריתת עצים. מסור שרשרת פועל באמצעות שרשרת משוננת המסתובבת סביב ציר וחותכת את העץ בעוצמה חזקה מאוד.

מסורי השרשרת הומצאו כבר בשנת 1830 למטרת ניסור עצמות, אך בחלוף השנים הובן מה כוחו של מסור זה, והוא הפך במהרה לכלי הנפוץ ביותר למי שעוסק בעצים. ישנם סוגים שונים של מסורי שרשרת, את המסור בוחרים ע"פ התאמה ללקוח.

מסור שרשרת מכני

מסור מכני מונע באמצעות בנזין, נפח המנוע נע בין 22 ל 45 סמ"ק. למנועי הבנזין מומנט גבוהה וכח רב, אך הם דורשים תחזוקה רבה של מילוי דלק העורבב עם שמן, יתרון נוסף למסור המונע בבנזין זה זמינות גבוהה.  ניתן להשתמש במסור בנזין בכל מקום לעומת מסורים אחרים החייבים שקע חשמלי.
מסור מכני הוא לרוב מסור גדול במיוחד, מסור זה לא מיועד לעבודות בית אלא לכריתה של גזעי עצים עבים במיוחד.

אורך הלהב של מסורים המונעים בבנזין נע בין 30 סנטימטרים ל 1.8 מטרים. מסור עם להב באורך 30 ס"מ מסוגל לחתוך גזע בקוטר 60 ס"מ.

מסור שרשרת חשמלי 

מסור שרשרת חשמלי הינו מסור המתחבר לחשמל ופועל באמצעותו. מסור שרשרת חשמלי מגיע בגדלים שונים ובכוחות שונים.

מסור זה מותאם בעיקר לצרכי גינון ביתיים, כמו גיזום ענפים או עצים קטנים. ולכן לרוב לא ירכשו חוטבי עצים מסור חשמלי אלא חובבי עץ.

 בטיחות השימוש

מסור שרשרת הינו כלי עבודה מסיבי שעלול לגרום לפציעות קשות אם לא מקפידים על עבודה נכונה ובטוחה איתו. בזמן עבודה עם המסור חייב ללבוש כפפות ומשקפי מגן בכדי שנהיה מוגנים מן שבבי העץ שעפים בעת הניסור.  כאשר מנסרים את העץ עלינו לעמוד מהצד מכיוון שחיתוך לא נכון עלול להקפיץ את המסור לאחור. במרבית המסורים מותקנים מספר רכיבים שאמורים להגן על מי שעובד איתם כמו הדק, משבת, מעצור ביטחון.

תחזוקת מסור שרשרת

את השרשרת יש לשמן מכיוון שעבודה ללא שמן תגרום לבלאי מהיר של המסור, ניתן להשחיז את המסור אצל בעל מקצוע או בבית בכדי לשמור על חדות הלהב שלו, חשוב להקפיד להשתמש עם המסור רק על גבי עץ.

מקור התמונה : גינון הברק עצים