מנגרים

איך מכינים בטון


איך מכינים בטון

בטון הוא מרכיב עיקרי למדי ברוב סוגי הבניה. פעולות בסיסיות רבות לא יוכלו להתבצע, חרף פשטותם, במידה ואין בטון בסביבה. לכן, אם אתם עוסקים בבניית דקים ופרגולות, כדאי שתדעו איך מכינים בטון.

ישנם סוגים שונים של בטון. המאמר הבא מביא לכם אופן הכנת בטון המיועד ליציקת עמודים, בניית דקים או פרגולות וכדומה. בשום פנים אינו מיועד לבניית מבנים.

הכנת בטון היא פשוטה למדי ומצריכה ארבעה מרכיבים עיקריים - חול, חצץ, מלט ומים. למעשה, היחס בין החומרים בתערובת זו, הוא שקובע את החוזק שלה ואת טיבה. ברוב המקרים, היחס המושלם הוא תוצאה של ניסוי וטעייה...
למרות זאת, ההבנה הבסיסית כי אם התערובת נראית דלילה מדיי-נדרש להוסיף עוד מלט וכי אם היא נראית סמיכה מדיי- נדרש להוסיף עוד מים, עוזרת להבנת הרעיון.

בדרך כלל, שק אחד של מלט מצריך כ-25 ליטר מים. יש להתאים את הכמות, כמובן, גם לגודל התבנית אליה יוצקים את הבטון בסוף הכנת התערובת. ודאו כי היא ישרה ומאוזנת באמצעות פלס. 

כעת, אתם זקוקים לכלי גדול שבו ניתן יהיה לערבב את התערובת וליצור בטון. דלי גדול או גיגית יעשו את העבודה. מערבבים את המלט, החול, החצץ והמים יחד היטב.

כאשר מתקבל בטון, אפשר לצקת אותו. בשלב זה, התבנית אליה יוצקים את הבטון צריכה להיות לחה, מומלץ להרטיב אותה במים לפני היציקה. יוצקים את הבטון ודוחסים אותו היטב באמצעות קרש כבד, בכדי להוציא את כל האוויר מהיציקה. לאחר מכן משטחים את החלק העליון באמצעות שפכטל.

כאשר המשטח צפוף וחלק, נדרש להניח לו לעמוד ולא לגעת בו כלל עד שהוא יבש לחלוטין. לבטון לוקח בין יום ליומיים להתייבש ולהתקשות באופן מלא.

המלצה: במהלך תהליך הייבוש ניתן להרטיב את הבטון פעם או פעמיים לכל היותר. מומלץ גם לכסות את הבטון ביריעה כלשהי שלא תפגע בצורתו החלקה אך תמנע מגע בו במהלך הייבוש.