מנגרים

חידוש דקים


חידוש דקים

אחת למספר שנים יש לבצע חידוש של משטח הדק, לאחר שבמשך כל התקופה הזו הוא היה חשוף לפגעי מזג האוויר, לפגיעות ומכות פיזיות וצבר אבק ולכלוך. 

לאחר שהקמנו משטח דק בחצר הבית או בעסק, מגיע שלב התחזוקה השוטפת של הדק. אחת לשנה מומלץ לבצע ניקוי של משטח הדק (הכי כדאי ונוח באמצעות מכונת שטיפה בלחץ) ופעם בכמה שנים יש לבצע חידוש של הדק (תדירות חידוש הדק תלויה כמובן בסוג העץ ובכמה הקפדנו על הניקיון שלו במהלך השנים).

קרני השמש, רטיבות, מכות מרהיטים וחפצים שונים גרמו במשך השנים לדק לאבד ממראהו הטבעי והוא עשוי לאבד מצבעו, להתעוות, להתנפח, להתכווץ או להתעקם. בכדי לשמר את המראה את העץ, דרוש טיפול תקופתי למשטח הדק.
רבים מבעלי משטחי דק מסתפקים בצביעת העץ אחת לכמה שנים, אך פעולה זו אינה מספיקה ויש צורך לבצע ליטוש של העץ.

לשם פעולת ליטוש העץ, ניתן להזמין חברה מקצועית אשר מתעסקת בבניית דקים וחידושם שברשותה מכונת שיוף מקצועית. אך ניתן גם לעשות זאת עצמאית, בעזרת מלטשת חשמלית.

כלים וחומרים דרושים

 • מלטשת + נייר שיוף מתאים
 • מטאטא (או שואב אבק)
 • כפפות
 • רולר
 • מברשת דקה
 • שמן דק

שלבי חידוש הדק

 1. ניקוי משטח הדק - לפני פעולת חידוש הדק, יש לבצע ניקיון של משטח העץ. יש להסיר מן המשטח את כל הפסולת הקיימת ולטאטא אבק ולכלוך.
  חשוב: לפני תחילת עבודת החידוש, יש להקפיד כי הדק הינו יבש לחלוטין ומומלץ להמתין לפחות 48 שעות לפני מעבר לשלב הבא אם הדק הינו רטוב.
 2. שיוף הדק - בשלב זה יש לעבור עם המלטשת על כל לוחות העץ ולשייפם, על מנת לקבל מראה אחיד. לאחר שיוף העץ, יש לטאטא מן הדק את שאריות העץ (כמובן שנוח ומהיר יותר להשתמש בשואב אבק).
 3. צביעת הדק - בשלב זה נצבע את לוחות העץ באמצעות שמן, המתאים כמובן לסוג העץ ממנו עשוי הדק. פעולה זו מומץ לבצע באמצעות רולר, כאשר את הפינות, המרווחים בין הלוחות ושאר המקומות הקשים להגעה נצבע בעזרת מברשת דקה.
  לרוב, שכבה אחת של שמן הינה מספיקה. אך אם משטח הדק לא טופל כראוי במשך השנים, ניתן להוסיף שכבה שנייה. במקרה שכזה, אין לחכות שהשכבה הראשונה תתייבש אלא להוסיף את השכבה השנייה מיד בסיום מריחת הראשונה.
  חשוב: מומלץ לבחור שמן דק של יצרן מוכר ובעל תכונות הגנה מפני קרני UV, מפני רטיבות ומפני מזיקי עץ שונים. יש להקפיד להשתשמש לפי הוראות היצרן שבגב המוצר.