מנגרים

בניית שער עץ


בניית שער עץ והקמתו בגינה אינה דורשת עבודה מרובה ומהווה תוספת יפה לגדר ולגינה. 

 

בדרך כלל, השלב הראשון בהקמת שער עץ הוא למעשה הקמת גדר עץ. כך למעשה השער מהווה את הגימור המושלם עבור הגדר שלכם.

הקמת שער עץ

ראשית, בוחרים מסגרת עבור השער. המסגרת יכולה להיות מעץ או מברזל ולמרות האסתטיות של עץ עם עץ, חשוב שתדעו ששער מברזל הוא יעיל יותר. יש להכין מראש גם את העמודים מעץ או מברזל שאליהם השער יתחבר באמצעות צירים וברגים. קחו בחשבון שכדי להשיג יציבות מקסימלית ועמידה, יש לקבע אותם בבטון בצורה ישרה ומפולסת.

לאחר מכן נבחר את סוג העץ אשר ישמש אותנו לבניית שער עץ. כאמור, בד"כ מתקינים שער לאחר שהוקמה הגדר-במצב כזה מומלץ לבחור באותו סוג עץ עבור השער ועבור הגדר ע"מ ליצור שילוב יפה.

יש לוודא כי מסגרתו של השער יציבה-זאת יכולה להיות הבטחה לעמידות השער לאורך זמן רב. לאחר מכן, נדרש למדוד את המרחק בין קצה אחד של המסגרת לבין הקצה השני, על מנת לבצע חיתוך מדויק של העץ שבחרנו לבניית השער, ולהתאים אותו לגודל המסגרת שלו.

נדרש לנסר את כמות לוחות העץ המתאימה לבניית השער.

בדומה להקמת גדר, נצמיד באמצעות מקדחה את לוחות העץ למסגרת בצורה אופקית או אנכית (עדיף כמובן להתאים לגדר, אם הקמנו אחת). גם כאן כדאי לשים דגש על המרחקים השווים בין לוחות העץ ולזכור כי העץ עלול להתרחב ולהתכווץ במרוצת השנים, לכן מומלץ לבחור במרחק שאינו פוחת מ-4 מ"מ.

כעת נניח את השער בצמוד לעמודים שקיבענו באדמה ונוודא באמצעות הפלס שאנו עומדים לחבר ביניהם בצורה ישרה.

באמצעות צירים וברגים מחברים בין השער לבין אחד העמודים, ע"מ לאפשר את התנועה של השער פנימה והחוצה. 

המלצה:

חברו יותר משני צירים, אם אפשר אפילו שלושה או ארבעה, כאשר בכל אחד מהצירים מוברגים לא פחות מ-3 ברגים. כפי שניתן להבין, השער, במיוחד אם הוא עשוי ברזל, עלול להיות כבד באופן שישפיע על יציבותו ואחיזתו בעמוד. באותה נשימה אפשר להמליץ לבחור בעמודים עבים וחזקים העשויים או מברזל, או מעץ עבה ומאסיבי.