מנגרים

בניית גדר עץ


בניית גדרות מעץ היא פעולה המצריכה תכנון. בנוסף, לאחר הקמת הגדר, נדרשים תחזוקה וטיפול באופן שוטף.

בניית גדרות עץ יכולה להתבצע ע"י סוגים שונים ומגוונים של עץ.

סוג העץ המומלץ ביותר לבניית גדרות הוא עץ אורן. עץ אורן מתאפיין בעיקר בהיותו זול ורך, דבר המאפשר עבודה נוחה יותר.

הקמת גדר עץ

לפני שניגשים לבנייה עצמה, חשוב מאוד לבצע תכנון מדויק. כדאי לקחת בחשבון דברים כמו - מיקום הגדר, סוג העץ ממנו תיבנה הגדר, תפקיד הגדר, גובה הגדר, צבע הגדר וכמובן-כיוון הנחת הקרשים (אופקי או אנכי).צריך להכין בטון ואז לחפור בורות באדמה בגודל הרצוי ובמרחקים שווים, מרחק מומלץ הוא בין מטר אחד לבין 1.5 מטרים (המרחק תלוי, כמובן, בסוג העץ שמשתמשים בו להקמת הגדר). לבורות נוסיף בטון בכדי לייצב ולקבע את העמודים בתוכם. ניתן להשתמש בעמודים מברזל והן מעמודי עץ יעודיים.

לבניית גדר עומדת (אנכית):

בין העמודים שקיבענו בבטון, אנו מחברים בצורה אופקית (מקבילים לאדמה) לוחות, שישמשו אותנו להרכבת הגדר בהמשך. את הלוחות הללו מניחים בין העמודים המקובעים, גם בחלקם העליון (כ-15 ס"מ מתחת לגובה העמוד) וגם בחלקם התחתון (כ-15 ס"מ מעל גובה האדמה). בצורה הזו נסייע ליציבות המוצר, יותר מאשר אם נניח לוח אחד באמצע העמודים.

לאחר שחיברנו את הלוחות לרוחב העמודים,  נותר רק לחבר אליהם את לוחות העץ המרכיבים את הגדר, זאת נעשה בצורה אנכית לכל אורך הגדר ובמרווחים שווים לבחירתכם.

לבניית גדר שוכבת (אופקית):

ניקח את לוחות העץ בהם בחרנו להקמת הגדר, ונתחיל לחבר אותם בצורה אופקית אל העמודים אשר קיבענו באדמה. 

כאמור, בשני המקרים הנ"ל המרווחים בין לוחות העץ נקבעים ע"פ בחירתכם. יחד עם זאת, לא מומלץ לבחור במרחק העומד על פחות מ-4 מ"מ, כיוון שלעצים יש נטייה לשנות את גודלם (מתכווצים ומתרחבים בד"כ בהשפעת מזג האוויר).

המלצה נוספת היא להשתמש במד-אורך ע"מ לוודא כי המרווחים בין לוח עץ אחד למשנהו הם אכן שווים.