מנגרים

איך לתחזק ולחדש דק מעץ אורן


כל דק זקוק בסופו של דבר לתחזוקה, גם כאשר הוא מותקן בחצר הבית. תחזוקה של דק אורן היא פשוטה באופן יחסי ולא נדרש לבצע אותה בתדירות גבוהה.

באופן כללי, התחזוקה מושפעת מנזקים של מזג האוויר, כגון חשיפה לשמש, כמות מי הגשם, קרבה לים (לחות ומליחות) ואופן השימוש בדק. במידה ולא מתחזקים את משטח הדק יותר מידי זמן, לעיתים יש צורך בבניית דק חדש, לכן חשוב להקפיד על תחזוקה בזמן.
לרוב, בדק מעץ אורן אשר מותקן בבית, נדרש לבצע תחזוקה אחת לשנה ואפילו שנתיים, כיוון שהבלאי אינו רב. בדק אורן אשר מוצב במקומות ציבוריים סביר להניח שהתחזוקה תהיה רבה יותר ולו רק מכמות המשתמשים והדורכים עליו.

תחזוקה של עץ אורן נחשבת לקלה ופשוטה, כיוון שמדובר כאן בעץ רך במיוחד ובדיוק כפי שהוא נוח לעבודה-הוא נוח לתחזוקה. במידה וקיים פגם חיצוני או שנדרשת צביעה מחדש-ניתן ללטש את העץ ובכך להסיר את שכבת הצבע העליונה ולצבוע מחדש. 

כמו כן, קיימים מסירי צבע מיוחדים המיועדים להסרת צבע מדקים וכן לכל סוג דק (אורן, איפאה, קרוליינה וכו') יש חומר מסיר צבע הייעודי עבורו. כלומר, במידה ותרצו לחדש צבע בעזרת חומר מסיר צבע לדק, שימו לב היטב ואף התייעצו עם מומחה בקשר לחומר אשר אתם עומדים לרכוש. שימוש בחומר שאינו מתאים עלולה לגרום נזק לעץ.

בנוסף, התחזוקה דורשת תשומת לב לברגים רופפים ולשבבי עץ בולטים. גם כאן ניתן להשתמש במלטשת ולהפטר מן השבבים.