מנגרים

עץ אורן


עץ אורן

עץ האורן נפוץ ביותר בתחום הבניה, הודות לתכונה הבולטת שלו-הוא רך ונוח מאוד לעיבוד. רבים טועים לחשוב שמחירו הנמוך של עץ האורן נובע מאיכות ירודה של העץ, אך ההיפך הוא הנכון-עץ אורן משמש לסוגים רבים של עבודות עץ והוא נפוץ מאוד, זוהי הסיבה לעלויות הזולות שלו.

לעץ האורן צפיפות ממוצעת של כ-450 ק"ג לקוב עץ. עץ האורן מתחלק לשני סוגים בולטים המשמשים אותנו ברוב המקרים: עץ אורן פיני ועץ אורן קרוליינה. 
כפי שניתן להסיק משמם, האורן הפיני מגיע אלינו מפינלנד, הקרוליינה מגיע מקרוליינה, ארה"ב. 

ההבדל הבולט ביותר בין השניים הוא ה"עיניים" המאפיינות את האורן הפיני, אשר מופיעות בצמצום רב עד כדי חוסר הופעה מוחלט באורן הקרוליינה.

עץ אורן בעל צבע חום זהוב, אך תהליכי אימפרגנציה (חיטוי העץ) הופכים אותו למעט ירקרק. אימפרגנציה היא תהליך הכרחי לעץ אורן. חשוב לדעת שאסור להשתמש בעץ מחוטא לבניית ריהוט פנים. ניתן להשתמש בעץ האורן המחוטא לבניית פרגולה או דק, ריהוט גן, גדרות, שערים והצללות.

עץ אורן רך במיוחד ונוח מאוד לעיבוד. הדבר בא לידי ביטוי בחיתוך, בליטוש, בהדבקה ובצביעה. יחד עם זאת, הרכות שלו יכולה להוות חיסרון מכיוון שלאחר מספר שנים האורן הרך עלול להשתחרר מאחיזתו בברגים. כמו כן, האורן נוטה להיות פגיע יותר ממפגעי מזג האוויר.
אין העובדות האלו מורידות מאיכותו וכדאי לזכור כי תחזוקה נכונה מאפשרת שימוש בכל פריט העשוי עץ אורן לאורך שנים רבות.