מנגרים

איך לבנות פרגולה מעץ אורן גושני


איך לבנות פרגולה מעץ אורן גושני

פרגולה לרוב מחוברת בצידה האחד לקיר חיצוני של מבנה, ובעזרת עמודים מחוברת מנגד. לבניית פרגולה רצוי להיעזר לפחות בעוד אדם אחד. מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע.

 ניתן להקים פרגולה מכל סוג עץ שתבחרו. לכל סוג עץ יתרונות וחסרונות משלו בנוגע לעמידותו בתור מבנה, עמידותו בתנאי מזג האוויר ועמידותו בנשיאת משקלים שונים.
יש לקחת זאת בחשבון כאשר ניגשים למלאכת הבניה. מומלץ מאוד להתייעץ עם מומחים לבניה מעץ, אשר יתאימו עבורכם סוג עץ שמתאים לצרכים שלכם מהפרגולה, וכך היא תחזיק מעמד לאורך שנים אצלכם בחצר.

לפני שניגשים לעבודה, יש למדוד את השטח. אנו מתייחסים לפרגולה שאכן צמודה לקיר חיצוני ולכן נדרשים לחפור שני בורות בעומק 40 ס"מ בשביל היסודות של הפרגולה.
במידה ואתם בונים פרגולה שאינה צמודה למבנה, יש לחפור 4 בורות כאלה.
כאמור, ניתן להקים פרגולה באמצעות כל עץ שתבחרו (בהתאם לציפיות שלכם מהעץ וליכולות של העץ) אך אנו מתייחסים לבנייה בעץ מסוג אורן גושני. אם הפרגולה שלכם עתידה להיות בעלת מפתחים גדולים (מפתחים שעולים על 4 מטרים בין כל זוג עמודים), מומלץ להשתמש בעץ מסוג אחר, כמו אדן רכבת למשל.

  1. עליכם להכין מראש 

 

  1. לוחות לשני יסודות – 4 לוחות של 5 על 15 באורך המתאים (3 מטרים בדוגמא שלנו)
  1. 9 לוחות לבניית קורות הגג – (אחד לכל 75 ס"מ), 5X15 באורך המתאים (4 מטרים בדוגמא שלנו)
  2. קורת רוחב – קרש אחד של 5X20 שיהיה חזק ורחב, כמובן גם אסתטי
  3. קורת רוחב מחוזקת לבית – 5X15 באורך המתאים
  4. תושבות מתכת
  5. ברגי ג'מבו
לעבודה

מודדים את השטח וחופרים את היסודות. חשוב מאוד לתכנן בצורה נכונה.
כאמור מדובר בבורות שעומקם בין 30-40 ס"מ. כך גם הקוטר של הבורות. מכינים בטון ויוצקים לתוך הבורות שחפרנו. מניחים את תושבת המתכת באמצעות פלס ומוודאים שהיא ישרה גם לאורך וגם לרוחב. כך מבצעים בכל התושבות. התושבות הן הבסיס לפרגולה.

נדרשת המתנה כ-24 שעות לפחות ע"מ שהבטון יתייבש. לאחר מכן ניתן להמשיך בעבודה. בינתיים, עד התייבשות הבטון, תוכלו לצבוע את העמודים של הפרגולה.

כאשר היסודות מוכנים, מחברים את העמודים לתושבות. כאמור אם יש מפתח גדול יותר מ-4 מטרים, תכננו את הפרגולה כך שתציבו עוד עמוד תומך בין העמודים.
עץ אורן גושני (וכל עץ גושני בכלל) יכול לעמוד בפני עצמו, אך אם בחרתם להשתמש בלוחות מעץ אורן, דאגו לחבר מספר לוחות יחד שיצרו עמוד תמיכה אחד. 
בדקו היטב שהעמודים מוצבים בצורה ישרה ומפולסת.

בפרגולה אשר נתמכת בקיר חיצוני של מבנה, כמו בדוגמא שלנו, נדרש כעת לחבר קורת רוחב מחוזקת לבית באמצעות ברגי ג'מבו יעודיים. את קורת הרוחב השנייה מחברים לצד השני, בין העמודים שהקמנו.
הקורות האלו חייבות להיות חזקות במיוחד- עליהן מונח כל משקל הפרגולה. בחירה בעץ חזק ומאסיבי עבור הקורות, לפחות, מבטיחה לכם שנים של הנאה מהפרגולה שבניתם במו-ידיכם.

בין שתי הקורות הכבדות נחבר את הקורות שישמשו אותנו בהמשך לקירוי והצללה של הפרגולה.

לאחר שכל הקורות מוצמדות, השלד מוכן וכעת ניתן להצליל אותו בכל סוג הצללה שנרצה (במבוק, סרגלים וכו') מעל ההצללה נהוג להקים גם קירוי מסוג סנטף או רעפים. קיימים סוגי הצללה וקירוי נוספים, אפשר להתייעץ עם מומחה ע"מ להגיע לסוג המומלץ עבורכם בהתאם לדרישותיכם מהפרגולה (אם הפרגולה מיועדת להצללה או לכיסוי מפני הגשם וכו').

בהצלחה!